Henkilöstömuutoksia toimistolla 1.3. alkaen

Ystävätuvan yhteisökoordinaattori Marja Heralan jäätyä eläkkeelle, kolmevuotisen Hetkittäin-hankkeen päättyessä ja uuden Turvataidot-hankkeen alkaessa toimistolla tapahtuu henkilöstömuutoksia.

Hetkittäin-hankkeessa ja Haksulan toimijatalossa työskennellyt Mari Salovaara siirtyy Ystävätuvan yhteisökoordinaattoriksi 1.3. alkaen (helmikuussa yhteyshenkilö on Maija-Stiina Auvinen). Jatkossa Mari vastaa Ystävätupatoiminnasta, johon kuuluvat Ystävätupa, teiniklubi, sateenkaariklubi, senioriklubi ja Villiklubi.

”Uskaltauduin hyppäämään Marjan saappaisiin, vaikka tunnen niiden lonksuvan aika isoina jaloissani. Marjan saappaat ovat tehneet hienoja ja arvokkaita askelia ja jälkiä täynnä olevan polun. Nyt polku jatkuu erilaisilla saappailla ja erilaisin askelin. Olen iloinen, että voin jatkaa työskentelyä Kvtuki57:n hienossa yhteisössä”, Mari iloitsee.

Kaksivuotisessa Turvataidot-hankkeessa vahvistetaan kehitysvammaisten nuorten ja aikuisten turvataitoja järjestämällä esimerkiksi koulutuksia, keskusteluryhmiä, vertaistoimintaa ja asiantuntijaluentoja. Hankekoordinaattoriksi valittiin Veera Hietanen (1.3. alkaen), joka on toiminut Kehitysvammatuki 57 ry:ssä aiemmin vapaaehtoistoiminnan koordinaattorina.

”Olen iloinen saadessani aloittaa työt tässä tärkeässä hankkeessa. Turvataitojen perustana on itsensä kunnioittaminen, joka tukee mielen hyvinvointia ja vahvistaa itsevarmuutta myös tilanteissa, joissa pitää kiinnittää erityisesti huomiota itsestä huolehtimiseen”, Veera kertoo.

Veeran sijaiseksi hankkeen ajalle vapaaehtoistoiminnan koordinaattorin tehtävään valittiin Maija Rimpiläinen, joka on toiminut aiemmin mm. Hetkittäin-hankkeen hankepäällikkönä.

”Olen salaa koettanut kolmen vuoden ajan selvittää, mitä ihmettä vevassa oikein tapahtuu ja mitä Veera tekee. Vihdoin pääsen selvittämään tätä juurta jaksain. Voi olla, että pää on pyörällä jonkin aikaa, sillä toimintaa on paljon ja toimijoita valtava joukko. Tavataan ja tutustutaan!”

Nainen, jolla on ruskeat hiukset ja mustasankaiset silmälasit hymyilee kameralle.

Ota yhteyttä

Mari Mononen

Kehittämisjohtaja
Kehittämistoiminta
Viestintä